ESET: Na slovenské telefóny a tablety útočí SMSkový trójsky kôň‏

Spoločnosť ESET dnes vydal varovanie pred škodlivým kódom, ktorý sa SMSkami šíri medzi slovenskými používateľmi mobilných telefónov a tabletov s operačným systémom Android. Antivírusová spoločnosť ESET potvrdzuje túto infekciu, produkty ESETu túto hrozbu detegujú ako variant škodlivého kódu Android/TrojanSMS.Agent.VN.

Používateľ sa nakazí tak, že mu od iného kontaktu príde SMS v azbuke v znení „je toto tvoja fotka?“ s linkom na škodlivý kód. Po kliknutí na link telefón alebo tablet používateľa varuje, že súbor môže poškodiť jeho zariadenie (vid priložený obrázok). Ak ho aj napriek tomu otvorí, infikuje si zariadenie škodlivým kódom. Následne takúto SMS odošle jeho zariadenie na veľký počet uložených kontaktov.

Tento SMS trójsky kód sa zameriava na sledovanie prichádzajúcich SMS správ, v ktorých vyhľadáva informácie o používateľovom zostatku na účte. Minulý rok sa šíril po rusky hovoriacich krajinách a podľa odhadu spoločnosti ESET tento škodlivý kód nie je zameraný na používateľov zo Slovenska a dostal sa sem skôr náhodne, nie úmyselne.

Infikované zariadenie je možné vyčistiť dvoma spôsobmi. Používateľ by si mal zariadenie zapnúť v Safe Mode, následne môže infekciu odstrániť. Každé Android zariadenie môže mať prechod do Safe Modu odlišný, používateľ by mal preto postupovať podľa návodu na použitie. Druhým a pre používateľa zrejme jednoduchším spôsobom je stiahnuť si z oficiálneho obchodu Google Play antivírusovú aplikáciu. K dispozícii je aj viacero bezplatných aplikácií (napríklad ESET Mobile Security & Antivirus). Po preskenovaní zariadenie softvér ponúkne možnosť odstrániť infekciu.

 

Aplikácia Mobile Security & Antivirus bola testovaná na Samsung Galaxy Note II s oficiálnym Android OS 4.1.2

 

eset_sms_agent_najdena_hrozba eset_sms_agent_najdena_hrozba2 eset_sms_agent_varovanie

 

ESET Mobile Security & Antivirus
ESET Mobile Security & Antivirus
Developer: ESET
Price: Free